fbpx
Site Loader
Tadeusza Kościuszki 63, 41-503 Chorzów

Jak dbać o świeży beton?

Zdecydowaliście się wylać beton na swój taras? Cieszycie się z tego , że nareszcie będzie można wypocząć na niej i wspólnie rodzinnie spędzać czas? Zastanawialiście się jak pielęgnować beton? Postarajcie się jednak aby nie robić tego zbyt szybko. Dopiero co wylany beton jest podatny na działanie pogody, temperatury i panującej w otoczeniu wilgoci. Intensywne słońce, wiatry bądź ulewne opady a także drobne uszkodzenia mechaniczne mogą naruszyć powłokę świeżej wylewki.

Beton aby mógł spełniać Wasze oczekiwania musi dojrzeć. Musi mieć jednak do tego stworzone odpowiednie warunki, polegające na utrzymaniu określonej temperatury i wilgotności. W związku z tym jego pielęgnacja będzie znacząco się różniła w zależności od pory roku. 

Zadbana wylewka betonowa odgrywa ogromne znaczenie, nie tylko w kwestii estetyki, ale także funkcjonalności względem innych elementów budowy. Jeśli będziemy pamiętać o tym, by ją zabezpieczyć i przede wszystkim regularnie sprawdzać jej stan, zyskamy pewność, że powierzchnia zostanie idealnie gładka, bez pęknięć i będzie służyła Wam długie lata.

Pamiętajmy, świeży beton wymaga pielęgnacji a odwdzięczy się Wam nie tylko wyglądem ale także będzie służył długie lata.

Pielęgnacja betonu latem?

Najlepiej zdecydować się na wylanie betonu na taras w okresie wiosennym. Odpowiednia wilgotność powietrza, ciepło bez nadmiernych temperatur sprzyjają nowej wylewce. Nadchodzące wysokie temperatury w okresie letnim powodują zmianę w strukturze betonu co w przypadku braku pielęgnacji może spowodować pękania i deformacje powierzchni.

Dodatkowym ryzykiem są ulewne deszcze i wiatry które mogą uszkodzić powierzchnię w sposób mechaniczny. Pora letnia powoduje również nadmierne wysuszenie betonu dlatego musimy stale utrzymywać odpowiednią wilgotność. W tym celu konieczne jest regularne spryskiwanie lub delikatne polewanie wodą świeżej wylewki. Należy taki zabieg wykonywać co 3-4 godziny a w przypadku wysokich temperatur nawet raz na 2 godziny. Należy przy tym pamiętać o konieczności używania delikatnych strumieni wody gdyż zbyt duże ciśnienie może uszkodzić beton. Bardzo ważna jest również temperatura wody jaką polewamy taras. Zbyt zimna woda może spowodować szok termiczny i pękanie betonu. Naszym klientom proponujemy również położenie mat lub po prostu posypywanie piaskiem powierzchni gdy ta już zwiąże tak aby utrzymywać odpowiednią wilgotność. Dobrym rozwiązaniem jest rozłożenie folii lub w przypadku dużych powierzchni zabezpieczenie przy pomocy powłok chemicznych na bazie żywic. Przy zastosowaniu takiego zabiegu czas schnięcia stanowczo wzrasta jednakże ma to pozytywny wpływ na trwałość betonu. Dodatkowo w przypadku zastosowania powłok chemicznych może mieć to również wpływ na ewentualne malowanie powierzchni naszego tarasu. W przypadku gdy potrzebujecie porady zapraszamy do ko kontaktu na FB

Pielęgnacja betonu jest bardzo ważna

Wszystkie powyższe działania należy wykonać dopiero po 12 godzinach od wylania betonu, gdyż w pierwszej fazie dojrzewania, powierzchnia betonu jest bardzo delikatna i podatna na uszkodzenia mechaniczne. Natomiast czas po jakim możemy pozwolić sobie na zabezpieczenie jest uzależniony od stopnia nasłonecznienia, powierzchni a także grubości naszej wylewki. Pamiętajmy również aby ograniczyć chodzenie czy też układanie czegokolwiek na betonie przez minimum 24 godziny od czasu wylania.

Marzysz o tarasie na którym będziesz mógł spędzać czas ze swoją rodziną?

Napisz do nas lub zadzwoń , chętnie pomożemy.

Post Author: Marek